Server Time: 2020-02-29 04:28:47

Drodzy Rodzice!

W tej zakładce będziemy Państwu przekazywać informacje o prowadzonych

w naszej placówce działaniach ewaluacyjnych dotyczących zarówno

EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ jak i EWALUACJI ZEWNETRZNEJ.

Czym jest EWALUACJA?

Ewaluacja - systematyczne badanie wartości albo cech konkretnego programu, działania bądź obiektu z punktu widzenia przyjętych kryteriów w celu ich usprawnienia, rozwoju lub lepszego rozumienia. Ewaluacja jest badaniem mającym zawsze jakiś cel.
Korporowicz L., (red.) Ewaluacja w edukacji, Oficyna Naukowa, Warszawa 1997;

Ewaluacja - wydawanie opinii o wartości pracy szkoły poprzez systematyczne, jawne, zbieranie i analizowanie informacji o tej pracy w odniesieniu do znanych celów, kryteriów i wartości.
Aspinwall K. i inni: Co to jest ewaluacja? [w:] Ewaluacja w szkole. Wybór tekstów. Red. H. Mizerek przy współpracy Aldony Hildenbrandt. Olsztyn 1997 s. 32;

W praktyce pedagogicznej możemy wyróżnić

ewaluację wewnętrzną i zewnętrzną.

Ewaluacja wewnętrzna to działania prowadzone przez przedszkole dzięki którym placówka otrzymuje wiarygodne informacje o tym, jak odbierana jest jego praca i jej efekty.  Mając takie informacje, można wyeliminować czynniki, które nie sprzyjają efektywnej pracy przedszkola, a rozwinąć te działania, które są twórcze i wartościowe. Dzięki takim działaniom przedszkole uzyskuje informacje o trafności doboru treści i metod w stosunku do potrzeb i oczekiwań dzieci. ?Ewaluacja wewnętrzna usprawnia komunikację i współpracę między dziećmi, rodzicami, nauczycielami i dyrektorem. Uwzględniając w swojej pracy opinie nauczycieli i rodziców, przedszkole staje się otwarte, a to sprzyja wzajemnemu zaufaniu i życzliwości.?

Ewaluacja zewnętrzna polega na zbieraniu i analizowaniu informacji na temat funkcjonowania przedszkola wobec zdefiniowanych przez Ministerstwo Edukacji 12 wymagań ?dotyczących najróżniejszych dziedzin: od wyników nauczania, realizacji obowiązującej podstawy programowej, przez rozwijanie aktywności i umiejętności społecznych dzieci, współpracę z rodzicami, po organizację pracy placówki, w tym jej warunki lokalowe i wyposażenie. Każde z tych wymagań dana szkoła lub placówka może spełnić na poziomie od A do E. Wyniki ewaluacji przedstawione są w raporcie dostępnym na platformie internetowej www.npseo.pl. W efekcie każdy rodzic może dokładnie się zapoznać ze specyfiką działania wybranej placówki i zastanowić się, do której najlepiej wysłać dziecko.?

EWALUACJA ZEWNĘTRZNA W NASZYM PRZEDSZKOLU

W roku szkolnym 2013/2014 w naszym przedszkolu została przeprowadzona ewaluacja zewnętrzna badająca w jaki sposób w placówce jest promowana wartość wychowania przedszkolnego. Badanie zrealizowano w dniach od 9 maja 2014r do 13 maja 2013r. przez zespół wizytatorów ds. ewaluacji. Badaniem objęto 147 rodziców i 11 nauczycieli, którzy wyrazili swoje opinie dotyczące pracy przedszkola w badaniach ankietowych i wywiadzie. Przeprowadzono również wywiad indywidualny z dyrektorem przedszkola i przedstawicielem lokalnego samorządu oraz wywiady grupowe z partnerami placówki. Na podstawie zebranych informacji został sporządzony raport.

Niezmiernie nam miło przekazać Państwu informację, że nasze przedszkole spełniło wymaganie

Promowana wartość wychowania przedszkolnego na poziomie A,

który jest najwyższą oceną wystawianą przez zespół wizytatorów ds. ewaluacji.

ewal a

ocena a

ocena a cd

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z raportem zespołu wizytatorów