Server Time: 2020-04-03 08:04:42

Edukacja przedszkolna na terenie Kóz ma wieloletnią tradycję.

Jej początki datuje się na lata 1905 ? 1922.To w tych latach Wilhelmina baronowa Czeczowa, właścicielka dóbr Kozy sprowadziła do parafii siostry Zmartwychwstanki z Kęt, które opiekowały się dziećmi w ochronce i tam prowadziły naukę szycia oraz nosiły doraźną pomoc chorym. Przed 1939 rokiem w Kozach działało przedszkole państwowe,

a w czasie okupacji ?Kindergarten? dla dzieci Niemców.

W 1945 r. przybyły do Kóz siostry Józefitki celem otwarcia nowej placówki. Przełożoną przedszkola ?Caritas?

w Kozach była siostra Angela, a ilość dzieci uczęszczających do przedszkola sięgała setki.

Dzieci uczestniczyły w uroczystościach kościelnych i państwowych. Przedszkole było wielokrotnie wyróżniane za bardzo dobra pracę i udział w konkursach Polskiego Radia oraz pism dziecięcych takich jak ?Świerszczyk? i ?Miś?. Niestety narzucona pod koniec roku szkolnego 1960/1961 przez PZPR laicyzacja szkolnictwa i

wychowania spowodowała zamknięcie przedszkola ?Caritas? na terenie Kóz.

W Kozach pozostało przedszkole państwowe, które mieściło się w tzw. ?starej szkole? (?stara szkoła? dziś funkcjonuje jako przedszkole). W okresie 1949-1959 zarządzała przedszkolem pani Janina Witkowska. Następnie pani Eulalia Mojżyszem, po niej od 1980r. pani Irena Moś, od roku 1984 pani Elżbieta Handzlik i od 1997r.

pani mgr Krystyna Maślanka. Obecnie funkcję dyrektora placówki pełni pani mgr Bożena Blachura.

Przez te wszystkie lata tzw. ?Stara szkoła? została wyremontowana i powiększona.

Dziś dwupiętrowy budynek w całości zagospodarowany jest przez gminne przedszkole.

HISTORIA PRZEDSZ

Bibliografia

1. ?Z DZIEJÓW PARAIF SZYMONA I JUDY TADEUSZA W KOZACH? Praca zbiorowa Wydawnictwo Św. Stanisława BMA archidiecezji Krakowskiej 1998.

2. Honkisz Władysław ?JEST TAKA WIES KOZY? Młodzieżowa Agencja Wydawnicza 1998.