Server Time: 2020-05-29 02:58:01

JADŁOSPIS NAPIS

JADŁOSPIS - Przedszkole pl.ks.Karola Kochaja

....

WODA MINERALNA DOSTĘPNA DLA DZIECI BEZ OGRANICZEŃ.

chef 1417239 640

JADŁOSPIS - Przedszkole ul. Akacjowa

JADŁOSPIS 25. 05.2020-29.05.2020

ŚNIADANIE: wek z masłem i miodem, herbata z cytryną(1)

DRUGIE ŚNIADANIE: jabłko

OBIAD: zupa jarzynowa z kaszą manną(1,9)

Ryż z musem truskawkowym, kompot agrestowy(7)

PODWIECZOREK: kanapka z masłem, szynka dębicka, ogórek zielony, papryka, herbata z owoców leśnych(1)

WTOREK

ŚNIADANIE: pieczywo mieszane z masłem, jajecznica ze szczypiorkiem, pomidor, kakao(1,3,7)

DRUGIE ŚNIADANIE: sok tłoczony

OBIAD: żurek z grzankami(1,7,9)

Filet z kurczaka panierowany, ziemniaki, mizeria z jogurtem naturalnym, kompot jabłkowo-morelowy(1,3,7)

PODWIECZOREK: kisiel owocowy z rodzynkami, wafitki(1)

ŚNIADANIE: zupa mleczna z płatkami owsianymi

Pieczywo mieszane z masłem, pasta z makreli, ogórek kiszony, rzodkiewka, herbata ziołowa(1,4)

DRUGIE ŚNIADANIE: gruszka

OBIAD: zupa ziemniaczana z ziołami prowansalskimi(7,9)

Makaron z sosem mięsno- pomidorowym, kompot wieloowocowy(1)

Podwieczorek: jogurt owocowy (wyrób własny) , słomka ptysiowa(1,7)

CZWARTEK

ŚNIADANIE: pieczywo mieszane , szynka drobiowa, roszponka, papryka, kawa zbożowa(1,7)

DRUGIE ŚNIADANIE: jabłko

OBIAD: zupa pomidorowa z tartym ciastem(1,7,9)

Potrawka z indyka, bulgur, surówka z kapusty pekińskiej, marchewki i ogórka, kompot truskawkowy(1)

PODWIECZOREK: piernik(wyrób własny),herbata ziołowa(1,3,7)

PIĄTEK

ŚNIADANIE: pieczywo mieszane z masłem, ser żółty ,szczypiorek, pomidor, bawarka(1,7)

DRUGIE ŚNIADANIE: melon

OBIAD: zupa koperkowa z kaszą jaglaną(1,7,9)

Ryba panierowana, ziemniaki , surówka z kiszonej kapusty, kompot porzeczkowy(1,3,4)

PODWIECZOREK: banan, biszkopty(1)

W naszych przedszkolach jemy smaczne i zdrowe posiłki.

kuchnia

Zdjecia potraw

Europejskie potrawy

potrawy europejskie

Potrawy europejskie 3

Kolorowe kanapki według pomysłów dzieci -

Kanapki małych szefów kuchni -

czyli zdrowo się odżywiamy.

W trosce o zdrowe żywienie przedszkolaków wprowadzony został w naszym przedszkolu tzw. „szwedzki stół”.

Celem jest zachęcenie dzieci do własnoręcznego komponowania, a następnie spożywania wartościowych posiłków.

kanapki

owoce

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów, muszą być łatwo dostępne tak, aby rodzic miał świadomość, że w odniesieniu do danej żywności występują kwestie związane z alergiami i nietolerancją pokarmową.

Poniższe zestawienie przedstawia najczęściej spotykane alergeny pokarmowe. W celu ułatwienia dla Państwa informacji, do każdego alergenu została przypisana cyfra porządkowa, która również została umieszczona w jadłospisie.

ALERGENY POKARMOWE:

1. Zboża zawierające gluten oraz produkty pochodne

2. Skorupiaki i produkty pochodne

3. Jajka i produkty pochodne

4. Ryby i produkty pochodne

5.Orzeszki ziemne /arachidowe/ i produkty pochodne

6.Soja i produkty pochodne

7. Mleko i produkty pochodne

8. Orzechy /migdały, laskowe, włoskie, nerkowca, pekan, pistacje/

9. Seler i produkty pochodne

10. Gorczyca i produkty pochodne /musztarda, majonez, ketchup/

11. Nasiona sezamu i produkty pochodne

12.Dwutlenek siarki

13. Łubin i produkty pochodne

14. Mięczaki i produkty pochodne

Zgodnie z informacjami od producentów użyte produkty gotowe (np. kakao, herbata, dżem, keczup, koncentrat pomidorowy, produkty z mięsa) mogą zawierać śladowe ilości alergenów: glutenu, mleka łącznie z laktozą, jaj, soi, orzechów, selera i gorczycy.

W naszym przedszkolu do przygotowywania potraw używane są przyprawy:

pieprz, pieprz ziołowy, pieprz cytrynowy, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, bazylia, oregano, tymianek, kminek, zioła prowansalskie, papryka słodka, kardamon, gałka muszkatołowa, jałowiec, imbir, kurkuma, goździki, ocet jabłkowy,

UWAGA

Przypominamy jednocześnie, że w żywieniu dziecka nie powinno się ograniczać produktów alergizujących, chyba, że występuje wyraźne wskazanie lekarza . Racjonalne żywienie jest ważne w każdym wieku, a dla malucha może być wręcz kluczowe dla rozwoju.

15 08 2016 PiramidaIZZ dla dzieci i mlodziezy embeded 01

Źródło : http://mydietetycy.pl/nowa-piramida-zdrowego-zywienia-dla-dzieci-i-mlodziezy/

Personel kuchni naszej placówki posiada kwalifikacje oraz długoletnie doświadczenie w przygotowywaniu posiłków dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Nasze posiłki są urozmaicone i zbilansowane, czyli zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe wpływające na prawidłowy rozwój dzieci o czym świadczą pozytywne opinie SANEPIDu dotyczące jakości podawanych dzieciom posiłków.

Cały personel naszej placówki w 2017 roku wziął udział w ogólnopolskim programie ZDROWO JEMY ZDROWO ROŚNIEMY wspierającym prawidłowe nawyki żywieniowe u małych dzieci.

W naszym przedszkolu nie używamy produktów wysoko przetworzonych, zawierających sztuczne barwniki i konserwanty.

Intendent zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w jadłospisie w razie takiej potrzeby.

SMACZNEGO NAPIS