Login Form

Licznik odwiedzin

3577171
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
Zeszły miesiąc
Wszystkie
466
577
466
3560714
15963
27943
3577171

Your IP: 91.234.217.183
Server Time: 2020-08-09 19:13:20

 

Konsekwencja- moje drugie imię.

Każdy rodzic odpowiada za wychowanie naszych pociech. Każdy pragnie, aby jego dzieci wyrosły na ludzi odpowiedzialnych, silnych, dobrych i uczciwych. Jednak należy zadać sobie pytanie czy sami jesteśmy uczciwi i dobrzy wobec naszych dzieci? Dobre wychowanie powinno zawsze dążyć do prawidłowego rozwoju osobowości i charakteru dziecka. Wszelkie działania rodziców i opiekunów dziecka powinny być przemyślane, ale co najważniejsze- powinny być oparte o stałość i konsekwencję.

Czym jest konsekwentne wychowanie?
Konsekwentnym wychowaniem jest trzymanie się jasnych reguł i postanowień. Mogłoby się wydawać, że to nic wielkiego,  jednak w procesie wychowania dziecka, często nie radzimy sobie z konsekwencją, co z kolei zostaje bezbłędnie wykorzystane przez dzieci. Brak konsekwencji  można przedstawić obrazowo, jako dołek, który kopiemy sami pod sobą. Nie wystarczy jednak być konsekwentnym wobec dziecka i jego złych zachowań. Przede wszystkim należy zacząć od siebie. Rodzic powinien zadać sobie pytanie, ?Czy jestem konsekwentny wobec siebie? Czy dotrzymuję danych sobie obietnic?? Będąc konsekwentnym względem siebie łatwiej będzie nam rozumieć potrzebę stałości i bycia konsekwentnym wobec zachowań dziecka, które znajduje się pod naszym bezpośrednim wpływem wychowawczym. Należy uświadomić sobie, że dziecko ma takie same prawa i obowiązki w pewnych kwestiach, jak dorośli, a ponoszenie konsekwencji za swoje działania jest jedną z tych kwestii. Dziecko nie ma takiej wiedzy o świecie, jak dorosły opiekun dlatego łatwo ulega chwilowym zachciankom, kieruje się często emocjami. Zadaniem osoby dorosłej jest postawienie młodemu człowiekowi jasnych oraz stałych granic i wymagań, by w prawidłowy sposób kształtować jego charakter. Dziecko powinno wiedzieć, jakie będą naturalne następstwa jego poczynań: jeśli zepsuje zabawkę - nie będzie jej miało.

Co daje konsekwentne zachowanie?
Konsekwentne zachowanie daje - nie tylko dzieciom, lecz również dorosłym - pewność i poczucie bezpieczeństwa. To, czy dzieci stosują się zawsze do dążeń rodziców, jest już zupełnie innym pytaniem. Często tego nie robią. A wtedy nie chodzi o kary, lecz o konsekwencje. Konsekwencje muszą być z góry tak jasne, jak to, do czego mają one prowadzić. Dzieci powinny wiedzieć, że same są odpowiedzialne za te konsekwencje. Bardzo ważne jest, aby młodzi nauczyli się rozumieć, że konsekwencje są zawsze skutkami, są następstwem pewnych działań. Wynikają one
z tego, co je poprzedziło i co nie było w porządku.


Konsekwencje uszczęśliwiają dziecko.
Czasami może się wydawać, że jeśli odstąpimy od ustalonych reguł i zasad to uszczęśliwimy dzieci. Nic bardziej mylnego! Pobłażając i ulegając dziecku jedynie burzymy jego system reguł, niszczymy poczucie bezpieczeństwa oraz poczucie przewidywalności. Dzieci czują się wówczas zdezorientowane. Konsekwencja jest bardzo ważna i wcale nie unieszczęśliwia dziecka. Pamiętaj, że twoja nieustępliwość nauczy pociechę brać odpowiedzialność za swoje czyny i słowa. Jeżeli od najmłodszych lat będziesz konsekwentny wobec dziecka, postawisz granice, które dziecko zrozumie,
i będzie rozumiało, że łamanie zasad wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności, możecie być pewni, że wkrótce dziecko przestanie łamać te zasady ?zrozumie, że nic w ten sposób nie wskóra. Konsekwencja w działaniach wychowawczych powinna być poparta przemyślanymi działaniami. Jeśli będziemy konsekwentni w nagradzaniu i karaniu- dziecko ma szansę wypracować prawidłową samoocenę, pozytywne postawy społeczne, samo będzie w przyszłości słowne i uczciwe. Ale czym jest konsekwencja w nagradzaniu i karaniu? Otóż jeśli za to samo przewinienie rodzic jednego dnia surowo ukaże swoją pociechę, mimo, że dzień wcześniej serdecznie śmiał się z tego samego zachowania - dziecko wpadnie w pułapkę niepewności. Nie będzie wiedziało, jakiej reakcji rodzica może się spodziewać, czy zakończy się to wybuchem radości, czy raczej wybuchem gniewu. Dlatego ważne jest, aby rodzic sam zastanowił się, co jest dla niego niedopuszczalne i zasługuje na karę, a jakie zachowania jest w sanie zaakceptować.


Niezwykle istotna jest nagroda.
Stosowanie wyłącznie kary może narazić dziecko na niską samoocenę oraz brak wiary we własne możliwości. Musimy pamiętać, że nie karzemy dziecka, ale jego złe, niepożądane zachowanie.  Jak to robić? Wyjaśnianie dziecku przyczyny otrzymania kary i poniesienia konsekwencji złego zachowania zaczynajmy od słów pozytywnie określających osobę dziecka: ?Kocham cię, ale nie podoba mi się, że??, ?Jesteś wspaniałym dzieckiem, ale nie lubię, kiedy robisz??. Dziecko otrzymując karę powinno wiedzieć, że jest kochane i akceptowane, a wyłącznie jego działania są nie do przyjęcia przez konsekwentnego rodzica, który jeśli raz powiedział ?NIE?, to drugi raz również powie ?NIE?.

Jak być konsekwentnymi rodzicami?
1. Ustalcie między sobą zasady i wartości, według których chcecie wychowywać swoje dzieci, ważne by uznały i rozumiały je obydwie strony.
2. Nasza pamięć jest dobra, ale krótka, więc lepiej spisz to, co ustaliliście.
3. Tłumacz dziecku, dlaczego podjąłeś taką decyzję, dlaczego w Waszym domu panują takie zasady.
4. Nie bój się wymagać od dzieci, jeśli się Ciebie nie słuchają.
5. Jeśli zasada jest jasna dla dziecka i stosowana już jakiś czas nie musisz z dzieckiem dyskutować - ?Michał, powiedziałam, że masz wyłączyć komputer, to nie jest zaproszenie do dyskusji, wykonać?.
6. Wydawaj dziecku polecenia krótkimi zdaniami.
7. Jeśli masz problem ze stanowczym tonem w głosie, potrenuj przed lustrem.
8. Czasem nie musisz nic mówić, wystarczy, że zrobisz groźną minę.
9. Musicie się, jako rodzice razem wspierać. Jeśli dziecko nie reaguje na to, co mówi Tata do akcji musi wkroczyć Mama i na odwrót.
10. Jeśli Twoje dziecko jest wyjątkowo nieposłuszne możesz na tablicy lub kartce papieru napisać kilka ważniejszych dla Ciebie zasad i do nich się odwoływać. Maluch może dostawać naklejkę lub inną nagrodę za to, że był posłuszny.


Więcej informacji na temat konsekwencji w wychowaniu można znaleźć na stronach internetowych:
http://www.wychowanieprzedszkolne.pl/konsekwencja-moje-drugie-imie/
http://www.szkoly-tecza.pl/uploads/media/Konsekwencja_w_wychowaniu.pdf
http://xxxy.pl/milosc-i-konsekwencja-w-wychowaniu-ezp-1177.html

TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information