Login Form

Licznik odwiedzin

3920061
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
Zeszły miesiąc
Wszystkie
1
1067
1870
3911388
22499
32841
3920061

Your IP: 91.234.217.183
Server Time: 2021-05-18 00:05:02

 

Czytanie dzieciom 20 minut dziennie, codziennie- czy warto?

Czytanie w XXI wieku jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, głównie ze względu na łatwy dostęp do mediów, codzienny udział w naszym życiu tabletów, czy smartfonów. Czytając dziecku książkę dajemy mu swój czas, uwagę, pełne zaangażowanie, miłość oraz przekazujemy swój entuzjazm do czytania. Codzienne czytanie buduje więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem, co jest niezmiernie ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Czytanie wpływa wszechstronnie na małe dziecko.

Korzyści wynikające z codziennego czytania:

?         dziecko czuje się ważne i kochane
?         buduje silną więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami
?         stymuluje rozwój intelektualny
?         przyspiesza rozwój mowy
?         rozwija umiejętności komunikacyjne
?         rozbudowuje pamięć dziecka
?         pobudza w dziecku kreatywność
?         rozwija w dziecku wrażliwość
?         ułatwia dostrzeganie, nazywanie oraz odczuwanie emocji
?         wzmacnia poczucie własnej wartości
?         wzbogaca słownictwo
?         ułatwia publiczne wypowiedzi
?         z książek dzieci poznają wiedzę o życiu
?         książka dostarcza wiedzy o świecie
?         tłumaczy rzeczywistość i pomaga znaleźć odpowiedzi na wiele pytań
?         uczy dziecka miłości do książek ? sięganie po lekturę stanie się spontaniczne

Kiedy zacząć?

Nigdy nie jest za wcześnie. Czytając niemowlęciu trzymanemu w ramionach, stymulujemy rozwój jego mózgu, budujemy skojarzenie czytania z poczuciem bezpieczeństwa, przyjemności i więzi. Czytajmy starszemu dziecku nawet wtedy, gdy samo już biegle czyta. Poziom zrozumienia przy słuchaniu wyprzedza o dwa do trzech lat poziom zrozumienia przy samodzielnym czytaniu. Czytajmy nastolatkom. Rozmawiajmy z nimi o książkach. Wspólne czytanie w rodzinie uchronią je przed wieloma problemami, poszerzą horyzonty, zbudują ich własny pogląd na świat.

Jak czytać?

Dobrą porą na wspólne czytanie jest wieczór przed snem. Czytanie ma się zawsze dziecku kojarzyć z radością- nigdy z przymusem, karą czy nudą: powinno być magiczną porą wspólnego dokonywania odkryć, przeżywania tajemnic i wzruszeń; porą, której dziecko nie może się doczekać.

Terapeutyczna książka

Czytanie dziecku odpowiednio dobranych książek może być pomocne przy rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów. Istnieją trzy rodzaje terapii poprzez czytanie.

1. Terapia przez baśń ? rozwija wyobraźnię i fantazję, wyzwala emocje i wrażliwość, uczy współczucia, empatii oraz wyrażania uczuć. Rzeczywistość kreowana w baśniach jest zgodna z myśleniem dziecka, dzięki czemu dziecko lepiej rozumie zarówno świat, jak i siebie. Dziecko dowiaduje się, jakie reguły nim rządzą, uczy się przewidywalności, przez co umacnia się jego poczucie bezpieczeństwa. W baśniach zarysowany jest wyraźny podział na dobro i zło. Dziecko zazwyczaj identyfikuje się z bohaterami pozytywnymi, przez co samo buduje swój system wartości.

2. Biblioterapia ? systematyczne czytanie książek, dostosowanych do wieku i zainteresowań dziecka, zawierających treści, dzięki których młody czytelnik jest w stanie dostrzec zarówno problem, jak i możliwości jego rozwiązania.

3. Bajki terapeutyczne ? adresowane są głównie do dzieci w wieku 4-9 lat. Mają one na celu uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych oraz wspieranie rozwoju osobowego dziecka. Specyfika bajki polega na tym, że jest ona skierowana do określonego odbiorcy, który zmaga się z konkretnym problemem, dzięki czemu dziecku bez lęku może spojrzeć na własne problemy i wypracować metody radzenia sobie z nimi. De facto młody człowiek zaczyna pozytywnie myśleć o sytuacjach trudnych i wywołujących u niego strach.Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować. Wskazówki:
?         wprowadź rytuał głośnego czytania dziecku 20 minut dziennie;
?         jeśli dziecko o to prosi - wielokrotnie czytaj tę samą książkę lub wiersz;
?         pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony;
?         unikaj podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt;
?         sam bądź przykładem - dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych we własnych lekturach.


20 minut dziennie to absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić na głośne czytanie dzieciom.Fundacja ?ABC XXI ? Cała Polska Czyta Dzieciom? opracowała kryteria wyboru książek oraz ?Złotą Listę? najbardziej polecanych tytułów do głośnego czytania dzieciom.

Wiek 0-4 lata:

Marta Bogdanowicz (opracowanie) - Rymowanki ? Przytulanki
Paulette Bourgeois, Brenda Clark - seria o Franklinie
Jan Brzechwa - Wiersze i bajki
Gilbert Delahaye - seria o Martynce
Barbara Gawryluk - Dżok,legenda o psiej wierności
Dimiter Inkiow - Ja i moja siostra Klara
Czesław Janczarski - Miś Uszatek
Janosch - Ach, jak cudowna jest Panama; Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś
Astrid Lindgren - Lotta z ulicy Awanturników
Sam McBratney - Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
Nele Most, Annet Rudolph - Wszyszko moje;Co wolno, a czego nie wolno
Beata Ostrowicka - Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole; Ale ja tak chcę
Joanna Papuzińska - Śpiące wierszyki
Renat Piątkowska - Opowiadania z piaskownicy
Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci
Wojciech Widłak - seria o panu Kuleczce
Agata Widzowska-Pasiak - Dreptak i pępek świata


Wiek 4-6 lat:

Florence and Richard Atwater - Pan Popper i jego pingwiny
Hans Christian Andersen - Baśnie
Wanda Chotomska - Wiersze, Pięciopsiaczki
Carlo Collodi - Pinokio Waclaw Čtvrtek - O gajowym Chrobotku; Bajki z mchu i paproci
Astrid Lindgren - seria o Pipi Pończoszance, Emil ze Smalandii
Hugh Lofting - seria o Doktorze Dolittle
Kornel Makuszyński - Przygody Koziołka Matołka
Małgorzata Musierowicz - Znajomi z zerówki
Alan A. Milne - Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka
Renata Piątkowska - Na wszystko jest sposób; Nie ma nudnych dni
Barbara Stępniak-Wilk - Tulisia Małgorzata Strzałkowska - Leśne głupki; Wierszyki łamiące języki Danuta Wawiłow - WierszeWięcej informacji na temat korzyści płynących z czytania dzieciom 20 minut dziennie można znaleźć  na stronach internetowych:
http://www.bibliotekawszkole.pl
http://www.calapolskaczytadzieciom.plTA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information