Server Time: 2020-08-09 20:01:55

Sytuacje domowe, które można wykorzystać do gimnastykowania aparatu mowy:

Ò  Kiedy dziecko ziewa nie ganimy go, lecz prosimy, aby ziewnęło jeszcze kilka razy, zasłaniając usta.

Ò  Gdy na talerzu został ulubiony sos lub rozpuszczone lody pozwalamy dziecku wylizać go językiem. To ćwiczenie mniej eleganckie, za to bardzo skutecznie gimnastykuje środkową część języka.

Ò  Jeśli dziecko dostało lizaka proponujemy mu, aby lizało go unosząc czubek języka ku górze.

Ò  Po śniadaniu smarujemy dziecku wargi miodem, kremem czekoladowym prosimy, aby zlizał je dokładnie jak miś czy kotek.

Ò  Przy porannym i wieczornym myciu zębów proponujemy dziecku liczenie zębów lub witanie się z nimi w ten sposób, aby czubek języka dotknął każdego zęba osobno.

Ò  Przy rysowaniu sprawdzamy czy dziecko potrafi narysować kółko (językiem dookoła warg) lub kreseczki (od jednego do drugiego kącika ust).

Ò  Żucie pokarmów, dmuchanie na talerz z gorącą zupą, chuchanie na zmarznięte dłonie, cmokanie, puszczanie baniek mydlanych a nawet wystawianie języka to też ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.

Ćwiczenia aparatu mowy:

Ò  Konik jedzie na przejażdżkę. Naśladuj konia stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.

Ò  Wilk gonił zająca i bardzo się zmęczył, wysunął język i dyszy. Wysuń język jak najdalej na brodę – pokaż dyszącego wilka.

Ò  Huśtawka unosi się do góry, a potem wraca na dół. Wysuń język przed zęby   i poruszaj nim tak, jakby się huśtał – raz do góry w stronę nosa, raz do dołu w stronę brody.

Ò  Dzieci bardzo lubią kręcić się na karuzeli, twój język także. Włóż język między wargi a dziąsła i zakręć nim raz w prawą, raz w lewą stronę.

Ò  Wysuń obie wargi do przodu, udając ryjek świnki. Następnie połóż na górnej wardze słomkę lub ołówek i spróbuj je jak najdłużej utrzymać.

Ò  Chomik wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej, raz z lewej strony.

Ò  Wyobraź sobie, że twój język to żołnierz na defiladzie. Na raz – czubek języka wędruje na górną wargę, na dwa – czubek języka dotyka lewego kącika ust, na trzy – czubek języka na dolną wargę, na cztery – czubek języka przesuwamy do prawego kącika ust.

Ò  Na pewno wiele razy kopałeś szeroką łopatką w piasku. Otwórz buzię i wysuń język za dolną wargę. Postaraj się, aby język był szeroki jak łopatka.

Ò  Malarz maluje sufit dużym pędzlem. Pomaluj językiem swoje podniebienie, zaczynając od zębów w stronę gardła.

Ò  Młotkiem wbijamy gwoździe w ścianę. Spróbuj zamienić język w młotek i uderzaj o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździ.

Ò  Drzwi do domu otwierają się i zamykają. Wargi to nasze drzwi do domu. Pokaż jak wargi ściągnięte do przodu, otwierają się i zamykają.

Ò  Żyrafa wyciąga mocno szyję do góry. Otwórz szeroko usta i spróbuj pociągnąć język do góry, najdalej jak potrafisz.

Ò  Słoń ma długą trąbę i potrafi nią wszędzie dosięgnąć. Ciekawe czy potrafisz dosięgnąć językiem do ostatniego zęba na górze i na dole. Z prawej i lewej strony.

LITERATURA:

1.      Jastrzębowska G.: Podstawy logopedii dla studentów logopedii, pedagogiki, psychologii i filologii. Opole 1996
2.      Jastrzębowska G.: Podstawy teorii i diagnozy logopedycznej. Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 1998
3.      Życie Szkoły nr1/2002 s.22-25 ,,Nieprawidłowości rozwoju mowy’’; Życie Szkoły nr10/2004 s.31-35,,Dlaczego dziecko źle mówi’’
4.      ,,Logopedia’’ I. Styczek,
5.      ,Vademecum logopedyczne’’ K. Błachnio
6.      ,,Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola’’ G. Demel
7.      Logopedia Pytania i odpowiedzi, red. T. Gałkowski, G. Jastrzębowska, Opole 2003.