Login Form

Licznik odwiedzin

3628348
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
Zeszły miesiąc
Wszystkie
337
758
3311
3616213
29597
37543
3628348

Your IP: 91.234.217.183
Server Time: 2020-09-24 10:37:25

 

 

JAK PRZYGOTOWAĆ MALUCHY DO SPOTKAŃ ZE STOMATOLOGIEM , ABY UNIKNĄĆ DENTOFOBII?
 
DENTOFOBIA - to lęk przed dentystą, ale jest wiele sposobów, dzięki którym można zminimalizować ryzyko rozwinięcia się u dziecka tak silnego lęku przed stomatologiem. Najważniejszym z nich jest dobre przgotowanie dziecka do pierwszego kontaktu z dentystą. Adaptacje do wizyty u stomatologa dobrze podjąć na długo przed pierwszą koniecznością leczenia. Gdy ząb zaczyna  boleć, jest już za późno na adaptację. Dlatego warto zaplanować wizytę adaptacyjną, której celem będzie jedynie oswojenie dziecka z nową sytuacją, poznanie gabinetu, lekarza, i otaczający go sprzęt. Sukcesem na pierwszej wizycie będzie samo otworzenie buzi, choć i to nie jest konieczne. Pomocną w oswojeniu dziecka z sytuacją badania i leczenia jest zabawa w dentystę. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, jakie informacje przekazujemy dziecku o dentyście. Jeśli będziemy straszyć je stomatologiem, mówiąc: ?Zobaczysz, jak nie będziesz mył zębów, będziesz musiał iśc do dentysty!? sami wzbudzimy w nich lęk. Pamiętajmy, by starać się nie przekazać swoich lęków dzieciom. Jeśli mama boi się dentysty lepiej, żeby na pierwszą wizytę zabrał malucha tata. 
 
W naszym przedszkolu rozpoczynamy realizację największego w Polsce programu profilaktyki higieny  jamy ustnej u dzieci ?Akademia Aquafresh?,  ponieważ uważamy, iż zabiegi higieny jamy ustnej przeprowadzane w przedszkolu są bardzo pożyteczne. 
 
Należy jednak mieć świadomość pewnych ograniczeń , które wynikaja ze specyfiki tego typu placówek. Mycie zębów przez dzieci w przedszkolu nie może być zamiennikiem regularnej higieny domowej ze względu na jego niską skuteczność. Mimo, że czasami maluchy szorują zęby bardzo efektownie i z wigorem, dzieci do około 6 roku życia nie są w stanie skutecznie oczyścić swoich zębów. Zaleca się, by w domu małe dzieci miały zęby myte przez swoich rodziców. Samodzielne mycie zębów w przedszkolu należy potraktować jedynie jako ćwiczenie prawidłowej techniki oraz wyrabianie odpowiednich nawyków poprzez codzienne szczotkowanie zębów o tej samej porze. Warto, aby rodzice byli świadomi tych ograniczeń i nie  zaniedbywali higieny zębów dzieci w domu. 
 
RODZICE!PAMIĘTAJCIE!
 
1.Wprowadzajcie do harmonogramu dnia regularne szczotkowanie zębów po posiłkach.
2.Nauczcie swoje dzieci prawidłowej techniki mycia zębów.
3.Przekażcie swoim dzieciom podstawowe informacje dotyczące higieny jamy ustnej ? po co mamy zęby, dlaczego zęby się psują i jak temu można zapobiec.
4.Przygotujcie dzieci do pierwszej wizyty u dentysty.
5.Stały plan dnia i regularność wykonywanych czynności powodują, że prozdrowotne zachowania wchodza dzieciom w nawyk!
 
 
Przedszkole jest doskonałym miejscem do wyrabiania zdrowych nawyków u małych dzieci i dlatego wykształcony w dzieciństwie, będzie w przyszłości owocował nie tylko lepszym zdrowiem jamy ustnej ale i całego organizmu. 
 
                                                       Opracowanie: mgr Jolanta Malarz, mgr Lilla Fajt
 
Artykuł opracowany na podst. czasopisma "Bliżej przedszkola" -  "W trosce o zdrowe zęby" - M.B. Stańczyk.

 

TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information